Leto – časť 3.

  • 31.07.2018

Leto pokračuje a my pre vás máme ďalšie tipy, ako si zabezpečiť dokonalú ochranu kože (nielen) v letných mesiacoch. V predchádzajúcich častiach sme sa venovali ochrane pokožky ešte pred tým, než ju vystavíme priamemu slnečnému žiareniu. Žiadna UV ochrana totiž nie je stopercentná a to ani v tieni. Podľa výskumov piesok a okrem neho aj množstvo ďalších materiálov odráža určitú časť nebezpečného UV žiarenia, a preto je starý známy slnečník na pláži skôr farebným spestrením dovolenkovej scenérie, ako skutočným ochrancom. 


Určite mnohí z vás ste počas tejto sezóny využili príležitosť pobudnúť pri vode, objavovať antické civilizácie v púšti, alebo jednoducho stráviť príjemné chvíle s rodinou na opekačke. Práve preto by bolo na mieste priblížiť si, čo sa deje s pokožkou po tom, ako si na ňu posvietia lúče slnka. 


Tiché volanie

To, čo sa nám javí ako zamatová a zdravo opálená pokožka, je v skutočnosti jej volanie o pomoc. Pri pôsobení slnečných lúčov na pokožku totiž naše DNA priamo absorbuje fotón UV B žiarenia. Jeho zmenenú štruktúru nedokážu kopírovať enzýmy, čo spôsobuje popáleninu. To je následne signálom pre mozog, aby sa spustila produkcia melanínu, ktorý vytvára pigment v našej pokožke. Ak by sme ju následne po opaľovaní nechávali napospas ďalším vplyvom bez špeciálnej starostlivosti, mohla by sa nám za to nepríjemne odvďačiť v podobe ďalších súvisiacich kožných problémov. Čo je teda tajomstvom k pokojnej pokožke a pleti po opaľovaní?


Jednoduché riešenie

Ani tentoraz nemusíme siahať po desiatkami ingrediencií prepchatých krémoch či zázračných emulziách. Dokonca ani pri výbere surovín sme nemuseli hľadať nové cesty a špekulovať, ako si poradiť s regeneráciou spálenej kože. Keďže sme chceli naozaj vyťažiť z minima maximum, rozhodli sme sa po dôkladnom štúdiu zloženia, účinkov a testovaní náš obľúbený olej po opaľovaní vyrobiť z dvoch surovín. Iba kokosový olej a kakaové maslo stačilo za určitých podmienok spojiť dokopy v dokonalej symbióze, ktorá okrem svojich nezameniteľných benefitov pre pokožku navyše nádherne vonia sladkými exotickými tónmi.

Koniec-koncov nejde o nič iné, ako o niekoľkokrát spomínanú hydratáciu. Vďaka tomuto procesu si dokážeme uľaviť od nepríjemného svrbenia, štípania, či dokonca znovuobnoviť prirodzené prostredie pokožky aj v jej hlbších vrstvách. Kokosový olej s vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín dokonca aj pri popáleninách prvého stupňa výrazne urýchľuje hojenie a regeneráciu buniek. Ďalšou hrozbou pre spálenú pokožku je automatický zvýšený výskyt baktérií, s ktorými si však hravo poradi ďalšia prítomná kyselina laurová.

Kakaové maslo má taktiež veľmi dobré hydratačné vlastnosti a navyše pri popáleninách zmierňuje zápalové procesy. Topí sa pri telesnej teplote a veľmi rýchlo sa vstrebáva bez toho, aby upchával póry a vyvolával pocit mastnej pokožky. Upokojuje svrbenie a urýchľuje aj regeneráciu jaziev pri rozsiahlejších popáleninách. Toto voňavé potešenie je navyše bohaté na antioxidanty, ktoré sú statočnými bojovníkmi proti voľným radikálom. Sú to osamotené atómy kyslíka, ktoré vznikli ako odpad z rôznych chemických reakcií. Blúdia našim telom a hľadajú si spriaznenú dušu, s ktorou by sa spárili, pričom narušujú v tele DNA štruktúry, poškodzujú bunky a ničia proteíny.

Suma sumárum, olej po opaľovaní kakao - kokos je zárukou, že po jeho nanesení bude vaša slnkom namáhaná pokožka čoskoro opäť v najlepšej forme.


Sladké a vláčne pery

Hoci by sa mohlo zdať, že o celú našu pokožku bude v lete postarané, predsa len sme ešte nehovorili o jednej jej špeciálnej a unikátnej časti. Sú to naše pery, ktoré sú oproti pokožke celého tela omnoho citlivejšie, a preto sa oplatí venovať im zvýšenú starostlivosť.

Vonkajšiu časť kože, epidermu, ktorá na celom tele tvorí hrubú ochrannú vrstvu, zloženú prevažne z odumretých buniek, na perách nenájdete. Takisto na ich povrchu nenájdete vlasové folikuly ani mazové žľazy, ktoré zabezpečujú hydratáciu pokožky. Z tohto dôvodu sú pery odkázané výhradne na hydratáciu pomocou slín. Ich nedostatok či nesprávne zloženie ovplyvnené životosprávou a stravovacími návykmi môžu spôsobiť, že naše pery budú suché a popraskané aj napriek tomu, že celé telo je správne hydratované. Naše pery neobsahujú melanín, a preto sa v nich netvorí pigment, ktorý na jednej strane signalizuje hroziace nebezpečenstvo popálenia, kým na druhej strane sám chráni pred vplyvom UV žiarenia.

Z toho, čo sme sa dosiaľ dozvedeli, je zrejmé, že v porovnaní s celou pokožkou to majú pery najťažšie, pokiaľ ide o ochranu pred vonkajším svetom. Práve preto by sme na ne nemali zabúdať. Ako teda dosiahnuť šťavnaté a lesklé pery plné života?


Opäť raz hydratácia

Nuž, budeme sa síce opakovať, ale riešením sú opäť kvalitné oleje a prísady zabezpečujúce správnu hydratáciu a výživu. Nakoľko je jemná pokožka na perách náchylnejšia na popáleniny, na mieste je tiež eliminovať vplyv priameho slnečného žiarenia. Keď k tomu pridáme dostatočný prísun prospešných živín, určite dosiahneme želaný efekt.

Pri vytváraní receptúr sme si všímali najmä hydratačné vlastnosti jednotlivých zložiek a taktiež to, nakoľko pery vyživujú a chránia, a nakoniec sme usúdili, že ani tu nie je potrebné receptúru napchať desiatkami ingrediencií.


Hojivý zázrak

Balzam na pery včelí kokos z ponuky Ťuli a Ťuli je vyrobený z panenského kokosového oleja a včelieho vosku. Toto skromné zloženie pozostávajúce z dvoch ingrediencií však obsahuje množstvo látok, ktoré udržia vaše pery zdravé.

Včelí vosk pôsobí ako emulgátor, čo znamená, že balzam si vďaka nemu udrží svoju formu. Známe sú jeho výborné protizápalové a antibakteriálne účinky. Vitamín A, ktorého deficit v ľudskom tele je všeobecne najrozšírenejším vitamínovým deficitom, podporuje rast, vývoj a dozrievanie epitelových buniek, a takisto pozitívne vplýva na prirodzený rast bunkových membrán. Kokosový olej tiež pôsobí ako analgetikum, čiže účinne utíši bolesť pri popraskaných perách, zatiaľ čo jeho objemovo najvýznamnejšia zložka spomedzi mastných kyselín, kyselina laurová, úspešne bojuje proti patogénom, akými sú rôzne baktérie či vírusy, a pomáha tým predchádzať vzniku infekcií.


Mandľové pery

Pre svoje pozitívne účinky na pokožku a pery je vysoko cenený aj mandľový olej, ktorý tvorí základnú zložku hneď niekoľkých balzamov na pery z našej ponuky. Ide o rastlinný olej vyrábaný z mandľových jadier a jeho najvýznamnejšiu zložku predstavujú kyselina olejová a kyselina linolová. Kyselina olejová, ktorá tvorí 60 - 75 % jeho zloženia, pôsobí ako emulgátor, má antibakteriálne účinky, preniká hlboko pod povrch pokožky, a zanecháva ju jemnú a hladkú. Známe a dobre preskúmané sú aj jej protizápalové účinky. Kyselina linolová si poradí s nebezpečným UV žiarením, hydratuje pokožku a bojuje proti voľným radikálom, čiže pôsobí ako antioxidant.

Medzi obľúbených pomocníkov pri zvláčnení pier patria naše balzamy na pery s ovocnými extraktmi lesná jahoda alebo čerešňa. Jahodový extrakt je bohatý na kyselinu listovú, inak nazývanú vitamín B9, ktorá je zodpovedná za regeneráciu starých a tvorbu nových buniek. Užitočná je tiež kyselina ellagová, ktorá patrí medzi veľmi účinné antioxidanty a súčasné výskumy naznačujú, že pôsobí aj protinádorovo. Čerešňový extrakt je dlhodobo obľúbený v kozmetike a medicíne pre svoje protizápalové schopnosti a podľa nedávnej štúdie, ktorú uskutočnila Oregon Health & Science University, sú tieto účinky desaťkrát silnejšie ako pri aspiríne.

Vďaka aromaterapii, ktorá tvorí neoddeliteľnú súčasť našej ponuky, dnes v Ťuli a Ťuli vieme, že príjemná vôňa dokáže urobiť aj z tej najnepatrnejšej drobnosti príjemný rituál. Momenty, ktoré sú presiaknuté napríklad arómou citrusových plodov, sa nám v spomienkach javia ako veselšie a cítime z nich sviežosť, pretože také je samotné ovocie, ktorého tóny sa nám ukotvili v pamäti. Aj taká nepatrná drobnosť, akou je hydratácia pier, sa už stovky rokov v rôznych kultúrach spája práve s éterickými olejmi a ďalšími aromatickými prísadami. V našej ponuke preto nájdete tiež balzamy na pery mandarinka, káva, škorica, alebo novinku balzam na pery bylinková záhrada, v ktorých pridané éterické oleje okrem terapeutických vonných vlastností pôsobia antibakteriálne, antisepticky a antimikrobiálne, čo výrazne napomáha zlepšovaniu mikroflóry.


Zdieľať