Fujary


Fujara je veľká flauta s tromi otvormi vyrobená z dreva, zvyčajne s dĺžkou od 90 do 170 cm s veľmi hlbokým, jemným zvukom. Je klasifikovaná ako typ alikvotnej flauty a je tradične spájaná s pastiermi stredného Slovenska, najmä z oblasti Poľany. Fujary pozostávajú z dlhej píšťaly a kratšej píšťaly, ktorá funguje ako náustok (náustok) na vháňanie vzduchu do nástroja. Zobraziť celý popis

Fujara je veľká flauta s tromi otvormi vyrobená z dreva, zvyčajne s dĺžkou od 90 do 170 cm s veľmi hlbokým, jemným zvukom. Je klasifikovaná ako typ alikvotnej flauty a je tradične spájaná s pastiermi stredného Slovenska, najmä z oblasti Poľany.

Fujary pozostávajú z dlhej píšťaly a kratšej píšťaly, ktorá funguje ako náustok (náustok) na vháňanie vzduchu do nástroja.

Ladenie: Zvyčajne sa hrá v prirodzenom meradle, pričom hudobník používa čiastočné (alikvóty) a iba tri otvory pre prsty na vytvorenie rôznych melódií.

Zvuk: Zvuk fujary je charakteristický jej hlbokým rezonančným tónom a bohatou sériou presahov.

Kultúrny význam: Fujara sa tradične používala na sólové vystúpenia, často sprevádzala piesne o prírode, pastierskom živote či historických udalostiach. Je významným symbolom slovenského folklóru a v roku 2005 ho UNESCO uznalo za majstrovské dielo ústneho a nehmotného dedičstva ľudstva.

Je to pozoruhodný nástroj s hlbokou väzbou na Slovenský pastiersky život a tradície.