Leto – časť 2.

  • 30.07.2018

UV filter nie je všetko

V predchádzajúcej časti sme sa pozreli na to, ako si popri klasických metódach udržať vlasy, pokožku hlavy a pleť v kľude aj počas najväčších horúčav. Všetci vieme, že opaľovacie krémy predstavujú základnú letnú výbavu takmer každej kabelky, no určite nejde o všemožný prostriedok na vysporiadanie sa s pálivým slnkom a jeho krátkymi vlnami UV žiarenia. Vývoj kozmetického priemyslu a predovšetkým medicíny priniesol totiž na svetlo sveta nové zistenia, ktoré nám môžu pomôcť ochrániť si kožu komplexne.

Dlho sme si mysleli, že pri boji s nebezpečným slnečným svetlom stačí natrieť si na telo čokoľvek, čo obsahuje UV filter. Ten tvorí významnú súčasť tzv. fotoprotektívnych kozmetických prípravkov, ktoré bežne nazývame opaľovacie. Jeho hlavnou funkciou je ochrániť pokožku pred pohlcovaním, rozptyľovaním alebo odrážaním krátkych vĺn ultrafialového žiarenia. Samotná UV filtračná zložka sa líši od krému ku krému, no prevažne ide o zmes rôznych prísad, ktoré zabezpečujú absorpciu (chemické filtre pripravené organickou syntézou) alebo rozptyl či reflexiu slnečného žiarenia (fyzikálne filtre anorganickej podstaty). Desiatky rokov sa toto riešenie javilo ako účinné, avšak nové vedecké poznatky nás oboznámili s nepríjemnými skutočnosťami. Tieto látky nielen preukázateľne spôsobujú zmeny v štruktúre DNA, ale pôsobia aj na činnosť endokrinných žliaz, na základe čoho môžu negatívne ovplyvniť vývin a fungovanie orgánov. Je tomu tak preto, lebo sa dokážu dostať až do vnútorného obehu organizmu a neostávajú iba na povrchu pokožky. V ďalších prípadoch môžu byť dokonca priamo zodpovedné za vznik rakoviny kože a iných ochorení.

S používaním fotoprotektívnych prostriedkov by sme to naozaj nemali preháňať. Ako sa však o seba správne postarať a nemusieť zo seba šúpať spálené mapy kože? Je nutné vystaviť sa takému riziku aj napriek tomu, že ochrana pred UV žiarením je iba malou súčasťou všeobecnej ochrany tela v letných mesiacoch?

Hydratácia nadovšetko

Odborníci tvrdia, že používať UV filter nestačí a najvhodnejšou formou ochrany pokožky je sústrediť sa na jej správne fungovanie vo svojej komplexnosti a popritom eliminovať kontakt pokožky s priamym slnečným žiarením. Naša pokožka je najväčší orgán tela a okrem slnečného žiarenia je pre ňu ďalším letným strašiakom nadmerné potenie.

Súčasťou pokožky sú nerovnomerne rozmiestnené potné žľazy, ktorých úlohou je na základe vylučovania potu pomôcť telu udržiavať stabilnú telesnú teplotu v rozmedzí od 36°C do 36,9°C a regulovať vlhkosť pokožky. Na tele máme až tri milióny potných žliaz a to predstavuje obrovské množstvo kanálikov, ktoré v prípade potreby vylučujú z tela pot. Horúce letné počasie prináša denne niekoľko situácií, kedy dokážeme behom krátkej chvíle prepotiť celé oblečenie, čo môže navodiť nepríjemné pocity. Ako túto situáciu vyriešiť?

História nám poskytla riešenie v podobe dezodorantov a antiperspirantov, ktoré zabraňujú poteniu všade tam, kde si ich natrieme. Účinnou zložkou antiperspirantov sú hliníkové soli, ktoré na povrchu pokožky zužujú potné kanáliky a tým zabraňujú poteniu. O ich účinkoch sa napísalo už množstvo štúdií a niektoré z nich spojili ich používanie s možným výskytom Alzeimerovej choroby či rôznych kožných ochorení.

Tvrdý orech rozlúsknutý

V tomto prípade je to samotná sila prírody, ktorá nám pomôže vysporiadať sa s potom a nepríjemným zápachom. Prírodný dezodorant citrus – levanduľa, ktorý spomedzi produktov každodenného využitia patrí medzi najobľúbenejšie v našej ponuke, predstavuje riešenie, vďaka ktorému je na mieste aplikácie spomalený a obmedzený proces potenia. Kokosový olej, ktorý tvorí objemovo najvýznamnejšiu zložku dezodorantu, má antiseptické účinky a obsahuje vysoké množstvo kyseliny laurovej. Ide o nasýtenú mastnú kyselinu, ktorá je vďaka svojmu zloženiu ľahko stráviteľná a nakoľko je úplne netoxická, dokáže ju organizmus využiť celú. Kyselina laurová sa pod pokožkou mení na monolaurín, ktorý v hubách, baktériách a vírusoch narušuje lipidovú štruktúru a tým ich ničí. Výsledok sa prejaví v tom, že sa postupne vytratí nepríjemný zápach a navyše bude vaša pokožka správne hydratovaná.

S už existujúcim zápachom si zase poradí zmes citrusových éterických olejov grapefruit, citrón a bergamot, ktoré majú vysoký antibakteriálny potenciál a pôsobia osviežujúco, ale aj jeden z najobľúbenejších kvetinových éterických olejov, zmyselná levanduľa, ktorej zložky naopak upokojujú podráždenú či oholenú pokožku.

Upokojujúco pôsobí na pokožku aj včelí vosk, na ktorý sme pri vývoji receptúry nesmeli zabudnúť. Jeho nespočetné pozitívne účinky sú spoločnosti známe už stovky rokov. Do kozmetických produktov je pridávaný predovšetkým pre svoju schopnosť udržiavať vlhkosť v epiderme a cenený je aj pre regeneračné a hojivé účinky. V spolupráci s kokosovým olejom vytvára na povrchu pokožky hodvábnu textúru a vďaka tomu, že pôsobí ako stabilizátor emulzií a činidlo zvyšujúce viskozitu, pomáha udržať dezodorantu svoj tvar a zabraňuje topeniu produktu.

Dovolenka v plnom prúde

Dnes už teda vieme, že kľúčom k zdravej pokožke počas letných mesiacov sú kvalitné suroviny, ktoré sa dokážu vysporiadať s reguláciou potu a regeneráciou podráždenej pokožky. V nasledujúcej časti si povieme, čo dokáže ochrániť pred slnkom vaše pery, ako ošetriť pokožku po opaľovaní a ako na letné alergie.

Zdieľať